Leczenie
nadpotliwości
nadmierna potliwość pach, dłoni, stóp
Wskazania do zabiegu
Wskazaniem do zabiegu leczenia przy pomocy toksyny botulinowej jest nadmierne pocenie się ciała w okolicach pach, czoła, stóp oraz dłoni lub pleców. Dolegliwość ta często powoduje u pacjentów dyskomfort psychiczny oraz obniża pewność siebie w kontakcie z innymi ludźmi, dlatego warto podjąć skuteczną terapię.
Efekty
Efekty są zauważalne już od pierwszego zabiegu. Seria zabiegów pozwala na skuteczne zahamowanie nadpotliwości na okres od 6 do 12 miesięcy. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć.
Na czym polega zabieg?
Terapia rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej, na której diagnozuje się przyczyny występowania nadczynności gruczołów potowych. Jeśli w indywidualnym przypadku można zastosować terapię toksyną, określane są obszary objęte nadmiernym wydzielaniem potu. W przypadku, gdy trudno je określić, lekarz wykonuje specjalny test jodowo-skrobiowy, który uwidacznia problematyczne strefy. Na kolejnym etapie obszary te dzieli się na niewielkie kwadraty, by następnie w każdy z nich podać botoks. Iniekcje są płytkie. Przed zabiegiem skóra może zostać znieczulona.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do leczenia nadpotliwości botoksem jest m. in.: ciąża i okres karmienia, nietolerancja składników preparatu, zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego, choroby nowotworowe, przyjmowanie wybranych leków, infekcje, stany zapalne oraz uszkodzenia skóry w miejscu iniekcji, sytuacje, gdy nadmierna potliwość wiąże się z występowaniem u pacjenta specyficznych chorób.
Zalecenia przed i po zabiegu
Zabieg nie wymaga przygotowania, choć w niektórych przypadkach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań. Po iniekcji należy chronić miejsca nakłuć przed infekcją. Do wygojenia się miejsc wkłucia należy zrezygnować z basenu. W czasie kilku tygodni od zabiegu niewskazane jest korzystanie z sauny oraz solarium, nie wykonywać zabiegów laserowych oraz z falą radiową, a także ograniczyć spożycie alkoholu.